
Underviser
Skovtårnet ved Camp Adventure
Ved spørgsmål ring til 92 90 10 80
Fantastisk udsigt fra 45 meters højde.
Fra toppen kan man se 25 km ud over det sydsjællandske landskab, og kigger man nordpå i klart vejr, kan man faktisk se helt til Øresundsbroen, Turning Torso i Malmø samt dele af den københavnske skyline. For arkitekturinteresserede er Tårnet uden tvivl et "must-see".
Vi kører i bus fra Hovedstadsområdet ned til Skovtårnet ved Haslev. Her bliver vi sat af ved P-pladsen, og vi går igennem klatreparken ned til Skovtårnet. Her går vi af en 650 m. snoet rampe op i 45 meters højde til platformen, hvorfra vi kan se over hele Sydsjælland og lidt til. Når vi er kommet ned igen fra tårnet og tilbage i bussen, kører vi over til Café Højden ved Rønnede og spiser en velfortjent frokost. Efter frokosten går turen tilbage til Hovedstaden.
Denne tur er ikke for dårligt gående og folk med højdeskræk.
Husk vandresko, fornuftigt tøj og en flaske med vand til turen.
Kontakt AOF hvis der er særlige hensyn i forbindelse med maden.
Turens pris inkl. bus, entré til tårnet, frokost og turansvarlig - drikkevarer betales særskilt.
Priser og tilmelding
Kursusinformation
Start: 30-05-2021, kl. 08:30
Ugedag | Søndag |
Holdnr | 4821110060 |
Adresse |
Flintholm Station v. Grøndalsparkvej 2720 Vanløse |
Lokale | pakeringspladsen |
Holdtimer | 2 |
Antal mødegange | 1 |
Afdeling | AOF Storkøbenhavn |
Kursusdage
30-05-2021 | Søndag | 08:30 | - | 16:00 |
Faktaoplysning
Tilføj til min kalender
Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.
Alternative kurser
Kursusnavn | Ugedag | Startdato | Underviser |
---|---|---|---|
Skovtårnet ved Camp Adventure
Pris i DKK 750,00
|
Søndag | 30-05-2021, kl. 08:30-16:00 AOF Vestegnen | Lisa Elsbøll |
Flere kurser
Ekskursioner (Søgeord: Skovtårnet ved Camp Adventure)